670 lat bydgoszczy

POWER

www.dreamsart.pl

Projekt PO WER 2016

Tytuł projektu: “Nowoczesne Technologie w Naprawie Sprzętu Elektronicznego”

Dokumenty do pobrania i złożenia:

Z przyjemnością informujemy, że w dniu 27 maja 2016 r. został zatwierdzony do realizacji projekt ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”, realizowanego w trybie pozakonkursowym, którego beneficjentem jest FRSE.
Projekt będzie realizowany na zasadach programu Erasmus+.

Maksymalna przyznana kwota dofinansowania dla projektu wynosi 599 659,31 PLN.

W związku z powyższym ogłaszamy nabór na wyjazd do powyższego projektu dla młodzieży naszej szkoły dla klas trzecich i czwartych technika elektronika, technika informatyka lub technika teleinformatyka. Wyjazd pierwszej grupy (tylko klasy IV) –  20 uczniów na 2 tygodniową praktykę zawodową – od 30 stycznia do 12 lutego 2017 r.

Prosimy śledzić stronę internetową szkoły, na której ukaże się regulamin naboru, potrzebne dokumenty oraz wszystkie terminy dotyczące projektu wraz formularzem zgłoszeniowym, który należy pobrać i wypełnić oraz harmonogram projektu.

 

WAŻNE TERMINY:

 • Złożenie dokumentów do pierwszej rekrutacji: od 17 do 25 października 2016 r.

 

Proces rekrutacyjny obejmuje:

 • złożenie deklaracji aplikacyjnego o zakwalifikowanie do udziału w projekcie,
 • akceptację wniosku przez Komisję Rekrutacyjną

 

Kryteria naboru:

 • średnia ocen w roku szkolnym 2015/2016 – klasa III (waga 2)
 • ocena z praktyki zawodowej – klasa III
 • ocena z zachowania – klasa III (6 pkt – wzorowe, 5 pkt – bardzo dobre, 4 pkt – dobre, 3 pkt – poprawne)
 • ocenę z języka angielskiego – klasa III
 • uzyskanie  tytułu laureata lub finalisty w konkursach lub olimpiadach, które zwalniają z egzaminu maturalnego lub części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie (3 pkt – laureat, 2 pkt – finalista).

 

Rekrutacją zostaną objęte klasy o zawodach:

 • Technik elektronik – liczba osób docelowo zakwalifikowanych – 8
 • Technik informatyk – liczba osób docelowo zakwalifikowanych – 6
 • Technik teleinformatyk – liczba osób docelowo zakwalifikowanych – 6

 

W przypadku uzyskania jednakowej liczby punktów przez uczniów o kolejności na listach decytuje w kolejności:

 • ocena z języka angielskiego zawodowego – klasa II
 • liczba godzin nieusprawiedliwionych – klasa III
 • średnia ocen z przedmiotów zawodowych – klasa III

 

Wszelkie informacje dotyczące naboru, składania dokumentacji, dostępne są na stronie Szkoły oraz  u p. Katarzyny Grabskiej, p. Sławomira Sidor, p. Zygmunta Jakubiaka

 

Lista główna i rezerwowa uczestników stażu na Węgrzech

w dniach 30.01.2017-12.02.2017

Lista uczestników stażu

Lista rezerwowa uczestników stażu

 

♦ ♦ ♦

Historia i Kultura Węgier

Zajęcia z historii i kultury Węgier odbyły się w wymiarze 12 godzin lekcyjnych. Młodzież poznała historie państwa węgierskiego od średniowiecza po czasy współczesne. W podróży wirtualnej dotarliśmy do Szombathely, zabytków i aury pięknego węgierskiego miasta. Spróbowaliśmy sił w podstawach węgierskiego, tak by z odwagą i szacunkiem przywitać naszych przyjaciół. Za dwa tygodnie wyruszamy! :)

DSCN9303

 

Zajęcia z języka angielskiego zawodowego

Zajęcia z języka angielskiego zawodowego odbyły się w ramach dwudziestu 45-minutowych spotkań. Opierały się na słownictwie zawodowym np. związanym z lutowaniem czy budową komputera. Jednak głównym celem zajęć było rozwinięcie praktycznych umiejętności językowych uczestników: rozmowa na temat zawodowy, poprawne odczytanie ulotki informacyjnej czy zrozumienie dialogu pomiędzy kontrahentami.

Relacja z pobytu w Szombathely

Lengyel középiskolások ismerkedtek Szombathellyel

Przechwytywanie-604x270

Cokolwiek to znaczy :). Taki właśnie tytuł ma informacja podana na węgierskim portalu informacyjnym miasta Szombathely. Podróż do domu trwała kilkanaście godzin. Wyruszyliśmy w piątek o godzinie 16, a przed Elektronikiem zatrzymaliśmy się ok. 7.30. Wszyscy dojechali zdrowi i szczęśliwi w związku z całym dniem ferii, który przed nimi :). Szombathely pożegnało nas oficjalnie w szkole Savaria i w firmie iQor. Uczestnicy dostali pamiątki i zaświadczenia uczestnictwa w projekcie. Przypomnijmy, że 20 uczniów całe ferie spędziło pracując w węgierskim oddziale iQor w ramach projektu PO WER.

Zachęcamy do odwiedzania profilu projektu na Facebooku.

Droga do Szombathely i pierwszy dzień pobytu

Przechwytywanie-604x270Kończą się ferie. Wielu z Was spędziło je wypoczywając, część uczyła się do matury, niektórzy do poprawek, a inni pracowali na Węgrzech. Od dwóch tygodni zamieszczamy relacje prosto z Szombathely. Niestety z racji tego, że mieliśmy tam bardzo ograniczony dostęp do sieci nie mogliśmy wklejać materiałów  do wideobloga. Nie znaczy to, że materiał nie powstał. Dziś proponujemy do obejrzenia pierwszą część. Głównym autorem jest Krzysztof Trybuszewski. Kolejne materiały już niedługo na stronach szkolnych i pod adresem power.zse.bydgoszcz.pl . Niestety z braku zapewnienia w Szombathely podstawowych praw człowieka :), czyli dostępu do WiFi, ta strona także będzie uzupełniana  po czasie.

PO WER relacja cz.3

O wyprawie na Węgry napisaliśmy już wszystko. Teraz czas na oglądanie. Co się wydarzyło w 1 dniu pracy w iQor?

Gazetka

Lengyel középiskolások ismerkedtek Szombathellyel

Wegry01

Cokolwiek to znaczy :). Taki właśnie tytuł ma informacja podana na węgierskim portalu informacyjnym miasta Szombathely. Podróż do domu trwała kilkanaście godzin. Wyruszyliśmy w piątek o godzinie 16, a przed Elektronikiem zatrzymaliśmy się ok. 7.30. Wszyscy dojechali zdrowi i szczęśliwi w związku z całym dniem ferii, który przed nimi :). Szombathely pożegnało nas oficjalnie w szkole Savaria i w firmie iQor. Uczestnicy dostali pamiątki i zaświadczenia uczestnictwa w projekcie. Przypomnijmy, że 20 uczniów całe ferie spędziło pracując w węgierskim oddziale iQor w ramach projektu PO WER.

Zachęcamy do odwiedzania profilu projektu na Facebooku.

PO WER finiszuje, spotkanie z najważniejszymi osobami w iQor

Wegry02

Dziś przedostatni dzień pracy w iQor w węgierskim Szombathely. Dwa tygodnie minęły, a my już opanowaliśmy wymowę nazwy miasta 😉 . Spróbujcie to przeczytać na głos: Sombathe :), przy czym końcówkę wymawiamy miękko w sposób, który nijak zapisać znakami się nie da. Tak więc postępy w języku są.

Dziś cała grupa spotkała się z panem Bogdanem Kardasem – prezesem firmy iQor, oraz panem – i tu pozwólcie, że nazwisko zapiszemy tak jak brzmi w oryginale – Attila Pajor, dyrektorem oddziału w Szombathely. Nie sposób nie wspomnieć o kolejnej różnicy pomiędzy naszymi językami. W Polsce podajemy najpierw imię, a po nim nazwisko (w urzędach i dzienniku elektronicznym odwrotnie ale to z przyczyn technicznych związanych z sortowaniem) Węgrzy na pierwszym miejscu podają nazwisko. Wracając do wydarzenia, to miało ono duże znaczenie ponieważ uczestnicy projektu mogli wyrazić swoją opinię na temat pobytu i pracy w firmie iQor. Rozmowa była krótka ale szczera. Młodzież mówiła o początkowych problemach, które dzięki otwartemu podejściu opiekunów, pracy pani Marty i umiejętnościom zawierania kompromisów udało się szybko zażegnać. Najważniejsze osoby w iQor zrobiły na uczestnikach bardzo dobre wrażenie. Rzeczowa rozmowa, uśmiech i otwarte podejście zawsze pozostawia miłe wspomnienie. A żeby całkiem posłodzić, wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek. Ciastka węgierskie ale całkiem podobne do polskich :), kawka i herbata. Po chwili przerwy powrót do pracy. Jutro uzupełnianie dzienniczków praktyk, zdawanie sprzętu i kluczyków do szafek w szatni. Potem ostateczne pakowanie i wyjazd. Przyjazdu oczekujcie w sobotę rano. Oby nie padało.

PS Ładne butki mają? Specjalne do poruszania się po strefie EPA :). Zaszpanują w szkole :)

Dart i mecz piłkarski Węgry-Polska

Wegry03

Dziś uczniowie uczestniczący w projekcie PO WER spędzili popołudnie z węgierskimi przyjaciółmi z firmy iQor. Kilka godzin grali w darta, bilard i piłkarzyki. Pobyt uprzyjemniły przekąski i napoje. Na trzech tablicach darta trwały zacięte boje. Dla niektórych była to pierwsza przygoda z tym sportem. Szło nieźle, a zabawa była przednia. Pod koniec spotkania odbył się mecz towarzyski w „piłkarzyki” Węgry – Polska. Grano do 3 wygranych. Pierwsze starcie to przegrana Polski 6 do 4. Drugi mecz także wygrali Węgrzy. Potem nasza drużyna odnalazła formę i kolejne 3 starcia wygrała. Ostatnie w stosunku 2:8. Cały mecz zakończył się wynikiem 2:3. Prawdę mówiąc Węgrzy nie chcieli już rewanżu :).

Krótki film ze spotkania towarzyskiego w węgierskim pubie na profilu FB projektu.

Wegry03aWegry03b

Wegry03c

Wegry03d

PO WER w Budapeszcie

Wegry04

Sobata, to dla uczestników projektu POWER dzień wolny. Nie znaczy to jednak, ze było nudno. Organizatorzy zaprosili młodzież na wycieczkę do Budapesztu. To piękne miasto i jeden dzień nie starczy by zwiedzić najważniejsze miejsca. Mimo tego było warto. Przewodnik mówił po polsku a mały autobusik dowoził do kilku obiektów. Więcej zdjęć i relacja na fejsbookowym profilu Elektronik poza granica

Wegry04aWegry04bWegry04cWegry04e

Szombathely, mija tydzień

Wegry05

Od tygodnia 20 uczniów naszej szkoły wypoczywa i pracuje w węgierskim Szombately. Wczoraj odbyło się spotkanie z dyrekcją i nauczycielami szkoły Savaria, która gości nas w swoim internacie. W Polsce nazwalibyśmy tę placówkę zespołem szkół. Kształcą tu bowiem w różnych zawodach – mechanik samochodowy, elektryk (elektronik) samochodowy i w klasie mundurowej, policyjnej na kierunku logistyczno-ekonomicznym. Mieliśmy okazję zwiedzić szkołę. Zobaczyliśmy nowoczesne laboratorium wyposażone przez firmę Citroen i laboratorium elektroniczne powstałe dzięki iQor. Przekazaliśmy upominki od naszej szkoły i list pana dyrektora zapraszający do współpracy. Być może grupa uczniów z Savaria odwiedzi nas w przyszłym roku szkolnym.

Dzisiaj część uczniów odwiedzi siłownię zlokalizowaną na terenie zakładu iQor, a wieczorem całą grupą idziemy na lodowisko

Wegry05aWegry05bWegry05cWegry05dWegry05e

Szombathely, iQor – mówi Wam to coś?

Wegry06

Od niedzieli 20 uczniom z naszej szkoły mówi bardzo wiele. Punktualnie o szóstej rano Wasi koledzy wsiedli do autokaru, by odbyć 14 godzinną podróż do węgierskiego miasta Szombathely. W jakim celu? Ferie? Niezupełnie. W tym niewielkim mieście znajduje się duży oddział zaprzyjaźnionej z naszą szkołą firmy iQor. 2 tygodnie poznawania nowoczesnych technologii i organizacji pracy w zakresie poszerzającym wiedzę zdobytą w czasie praktyk, to nagroda za dobre wyniki w nauce i frekwencję. To pierwszy wyjazd w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską i realizowanego w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe. Następne w przyszłym roku szkolnym, więc już teraz warto zacząć się starać :).

Zapewne doszły Was słuchy o różnych problemach pierwszego dnia pobytu. Większość problemów już została rozwiązana. Pozostałe wynikają z trwającego remontu w dormitorium :). No tak nazywają tu internat. Niestety wież nie ma 😉 i wszystkie działy mieszkają w tym samym skrzydle :). Zachęcamy do polubienia profilu Elektronik poza granicami na facebooku.

Już niedługo zostanie uruchomiony wideoblog i fotoblog. Dlaczego z opóźnieniem? :). Mimo, że prawo do WiFi jest “podstawowym prawem człowieka” były z tym duże problemy.

Zdjęcia z pierwszego dnia praktyk

Wegry06aWegry06bWegry06cWegry06e

Nagrody dla uczestników I tury PO WER

W dniu 27.04.2017 r. podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego  dla maturzystów wręczone zostały nagrody dla najlepszych uczestników stażu na Węgrzech. Firma partnerska iQor ufundowała nagrody dla wyróżnionych stażystów uczestniczących w I turze projektu mobilności.Wyróżnienia za całokształt zaangażowania, integracji, upowszechniania i relacji I tury mobilności w trzech sektorach Cisco, Microsoft i HP otrzymali: Krzysztof Trybuszewki, Jan Mróz, Kamil Jędras.

nagrody

Staże dla uczniów

Od poniedziałku 20.03. 2017 r.  rusza I tura  naboru na staże w okresie wakacji (lipiec, sierpień) – realizacja Projektu EduAkcja w Zespole Szkół Elektronicznych, oraz

II tura “Staże zagraniczne dla uczniów” w ramach projektu PO WER.

Regulaminy na stronie szkolnej i tablicy ogłoszeń.

Dodatkowe informacje:

EduAkcja

u Kierownika Warsztatów  Szkolnych   –p. Zygmunta Jakubiaka  p .227

oraz pani Lucyny Lewandowskiej

PO WER

u Kierownika Warsztatów  Szkolnych   –p. Zygmunta Jakubiaka  p .227

oraz p. Katarzyny Grabskiej

♦ ♦ ♦

Ruszyła II tura projektu PO WER

Wszystkie osoby, które zakwalifikowały się do II tury projektu mobilności (wyjazd odbędzie się w terminie
09.09.-22.09.2017 r.) zapraszamy do udziału w zajęciach przygotowujących do wyjazdu na Węgry.

 • J. angielski zawodowy – 15.05 godz 18:10 sala 2018
 • Historia i kultura Węgier – 19.05 godz 15:20 sala 106
 • Szkolenia w firmie iQor – 27.05, 03.06, 10.06 (szczegółowe informacje na tablicy ogłoszeń w szkole, u Kierownika warsztatów szkolnych, u  p. K. Grabskiej i u p. S. Sidor)

 

Nasi już na Węgrzech

iqor-604x270

Druga tura praktyk w węgierskim oddziale iQor rozpoczęta. Po wielu godzinach w autokarze nasi uczniowie z opiekunami dotarli do Szombathely (Sombathej) i spędzą tam 2 pracowite tygodnie. Czekamy na ich relację na profilu i naszej stronie internetowej.

Powodzenia.

 

Pierwsza relacja z II tury wyjazdu na Węgry

Przybyliśmy, zobaczyliśmy i jesteśmy zachwyceni. Wrześniowe Szombathely, przywitało nas kolorami lata, na trasie bursztynowego szlaku, w miejscu gdzie cesarz Klaudiusz zadecydował o narodzinach Kolonii Claudia Savaria. Uczta dla zmysłów, uczta dla oczu. Tu  przeszłość przeplata teraźniejszość, tu  bogini Izyda zaprasza  po łyk egipskiej świetności ( aż tu!) , tu  gdzie mix starożytnych cywilizacji oddaje poczucie znaczenia  ówczesnego świata.. Wreszcie tu gdzie  poznańskie rogale świętomarcińskie witają swego Patrona. Św. Marcin z Torus przyszedł na świat w Szombathely na Węgrzech nie dalej niż w 317 r. n. e. Rzymski legionista, późniejszy asceta, służył potrzebującym, karmił ubogich .Na jego cześć -najpyszniejsze rogale,  kształtem przypominające, jak głosi legenda, zgubioną przez jego konia podkowę. Jeszcze tu, gdzie z okien iQqor  podziwiamy austriackie góry ( 16 km do granicy)

Ciekawe odkrywanie świata przed nami. Tu i teraz na mapie każdego z nas zaznaczamy Hungary– HURA!!!

                                                          Lengyel, magyar – két jó barát

Wkroczyliśmy Węgierskim akcentem. Sylwia, w imieniu grupy powitała przedstawicieli firmy Iqor Global Services Hungary ( film niedługo )Brawo!!!

Jónapot kívánok! Nagyon boldogok vagyunk hogy meglátogathatjuk Magyarországot. És szintén örülünk annak hogy önnel dolgozhatunk az IQOR vállalatnál. Ez egy nagyszerű lehetőség számunkra. Nagyon szépen köszönjük

Tak mija nam pierwszy dzień-Sympatia, uprzejmość i gościnność. Trzymajcie kciuki, a my obiecujemy dzielić się radością i  dobrą energią  czerpaną z nowych doświadczeń, poznanych ludzi, ciekawych miejsc i własnych przemyśleń. Dzień drugi-przed nami:)

K.G.

IMG_20170911_143002-604x270

20170910_130943

20170911_075906

20170911_084712 20170911_095323 20170911_160036 20170911_160431 20170911_164108 21624324_362789370818735_1858198506_n1 21641301_362793257485013_1129705396_n2 21641377_362731150824557_1531956370_n1

dav

Z gościną u przyjaciół Węgrów cz. 2

Dziś na trasie iQor Global Services Hungary, dalej Szombathely, a na koniec dnia prawdziwa „wisienka na torcie”- miasto Koszeg. Od rana zgłaszamy gotowość do działania. Ruszamy do iQor. Są chęci, jest adrenalina, są pomysły. Podział na grupy i rozpoczynamy pracę. Zespoły mamy cztery, różnorodność zachowana, radzimy sobie perfekt. Zdobywamy doświadczenia, zdobywamy kompetencje, szkolimy w praktyce angielski. Wprawdzie umiejętności niewerbalne również są w cenie, chociażby w przypadku kiedy załoga składa się dodatkowo z pracowników z Filipin (o dziwo dużo częściej posługują się węgierskim, aniżeli angielskim, ale my i tu radzimy sobie bohatersko :) – Polska w nas płynie krew :)). Współpraca w międzynarodowej grupie, o standardach europejskich motywuje do działania, rozwija skrzydła i daje poczucie obecności w globalnym świecie. Odczuwamy spełnienie w naszej mobilności. Godz 14:45 w gotowości czekam na moich podopiecznych przed wejściem na halę. Security guard jest rodowitym Węgrem i „ni w ząb” po angielsku, ale uśmiech zapewnia pozytywną komunikację :).

Jeszcze mała relacja Supervisors z całości dnia i ruszamy do autokaru.30 minut przerwy i kolejny punkt dnia – Szombathely City tour- rzymska prowincja Panonia, Savaria, a w niej, ogrody ruin, katedra  główna, rzymskokatolicka świątynia diecezji szombatelskiej na Węgrzech,  malowidła, marmury, figury aniołków-zachowana w stylu Zopf. Dalej kościół św. Marcina, świątynia Izydy (około  II wieku zanim chrześcijaństwo uznano za religię panującą). Ostatni punkt na mapie dnia KOSZEG – i tu żywa, muzealna aura na wolnym powietrzu. Zapierająca dech  mieścina  u stóp alpejskich gór. Kraina marzeń dla  koneserów ciszy z górskim smakiem. Tu czas stanął w miejscu. Średniowieczna zabudowa tworzy unikatową jak na dzisiejsze czasy panoramę miasta, niezmienna od setek lat, odnawiana, restaurowana, odzwierciedlająca ducha czasu. Tabliczki z napisem „Muemlek” (zabytek) widnieją na większości kamienic. Mieścina wciąż żywa duchem bohaterskich poczynań z Turkami. Miasto, któremu dziękowała cała Europa (zanim wdzięczność popłynęła w stronę Jana III Sobieskiego-1683) to tu przed turecką nawałnicą w 1532 roku Koszeg obroniło nas bohatersko (chciałoby się rzec – Termopile – 850 wojów lokalnej armii  odparło atak 120 tyś armii tureckiej) . Po drodze – ilość zieleni, kolorów, węgierskiego porządku nadaje całości  fantastyczny efekt. Tu uprawia się winnice, są dojrzewające figowce.

To był piękny dzień :), uwieńczony  głośnymi brawami naszej młodzieży – uznaniem  dla Pani przewodnik. Nasza Tour Guide urodziła się w Polsce i pomijając pełną profesje połączoną z wyjątkową pasją, dzięki której zobaczyliśmy perełki okolicznych miejsc, to radość jaka biła ze spotkania z rodakami, z możliwością mówienia po polsku, była wartością najwyższą, za co bardzo nam dziękowała, a  i nam udzieliła się z nadwyżką radości :).

Wracam bogatsi o kolejny dzień zawodowo, mentalnie, kulturowo i towarzysko.

Dla Was przesyłamy zdjęcia :)

20170911_094726 20170912_155936 20170912_161130 20170912_163417 20170912_165907 20170912_174608 20170912_174635 20170912_174846 20170912_175026 20170912_181615 21729943_1924655951155767_1454374267_o

dav
dav

dav

 

Dzień z życia w iQor Hungary :) Projekt PO WER w pracy i po pracy :)

WP_20170913_09_45_39_Pro-604x270

Zapraszamy do odwiedzania profilu projektu PO WER na którym umieściliśmy kilkadziesiąt zdjęć.

Jak widać na zdjęciach program pobytu podobny. Na szczęście warunki bytowe zdevcydowanie się poprawiły i uczniowie mogą spokojnie oddawać sie pracy i odpoczynkowi. Przed nimi jeszcze tydzień pracy, nauki i wypoczynku. Czekamy na wycieczkę do Budapesztu.

Oby pogoda dopisała.

Pozdrawiamy

„Ten jeden dzień” – Dziś  Budapeszt wybrał nas!!!

Baśniowa przystań nad Dunajem, z „Elektronikami” w tle :)

Buda, Peszt i Obuda czyli stara Buda. Wszystkie trzy nazwy sięgają czasów  starożytnych. Miasto połączone w zjawiskową całość w drugiej połowie XIX wieku. Pozostałości świetności  greckich i rzymskich cywilizacji, odciśnięte dziedzictwo kulturowe i naukowe, które współcześnie ukształtowało globalną metropolię. Jedno z najważniejszych miejsc Europy środkowej.

Część peszteńska położona na lewym brzegu Dunaju, nizinna, z Budynkiem Parlamentu, Bazyliką i całą świetnością tej części miasta oraz Buda ulokowana z prawej strony Dunaju. Druga stanowi część wyżynną, z wyspą Małgorzaty, górą św. Gellerta, Placem królewskim w tym Kościołem NMP potocznie zwanym kościołem Macieja (króla Macieja). Most łańcuchowy jako element łączący stanowi atrakcję samą w sobie. Wieczorową porą, wydobywa całe piękno z milionem światełek, stanowiąc wyjątkowy punkt widokowy na panoramę miasta.

Budapeszt – tu  średniowieczna dynastia Arpadów bacznie czuwa nad świetnością miasta. W bazylice pozostaje zmumifikowana prawica św Stefana, którą mieliśmy możliwość zobaczyć . Sam Stefan I Święty był pierwszym koronowanym królem Węgier. Przez wieki obszar  miasta odpierał najazdy Tureckie. Tu także znajduje się  największa synagoga średniowiecznej Europy. Niewielkie zniszczenia po II wojnie światowej, jakie dotknęły Budapeszt  błyskawicznie pozwoliły na  odbudowę świetności miasta, które dziś  stanowi jedno z piękniejszych na świecie.

“…Raz w roku jedź do miejsca, w którym nigdy nie byłeś…” D.L.

Bydgoszcz w Budapeszcie :) Pozdrawiamy :)

K.G.

20170916_113316

20170916_130919

20170916_131218

20170916_132439

20170916_133038

20170916_144659

20170916_154102

20170916_154928

20170916_160009

20170916_172944

20170916_183507

21684495_564932613844469_1896631719_o

21698074_565293110475086_2036540151_n

IMAG1109

IMG_20170916_132612

IMG_20170916_134248

IMG_20170916_144449

IMG_20170916_154057-1

Praktyka na Węgrzech dobiega końca

IMG_20170920_161334-604x270

Nasi uczniowie i uczennice nie tylko pracują w iQor ale także miło spędzają popołudnia. I do tego uczą się języka ;).

Polak, Węgier dwa bratanki

Lengyel, Magyar – ket jo barat

Filmy i zdjęcia z rywalizacji sportowej znajdziecie na profilu projektu na FB

PO WER – drugie starcie zakończone

20170922_102644-604x270

II Tura wyjazdu na Węgry PO WER wróciła bezpiecznie do domu. Radość i  wdzięczność towarzyszyły nam w ostatnim dniu projektu mobilności. Wracamy bogatsi o nowe doświadczenia zawodowe, mentalne, i kulturowe. Wydobyliśmy tyle piękna ile tylko się dało. Krajobrazy, słoneczniki, przyroda cieszyły oko swoim urokiem. Budapeszt okazał się unikatowy.

Praca w iQor Hungary motywowała do działania. Umiejętności zawodowe  grupy zaskakiwały koordynatorów po stronie węgierskiej. Były certyfikaty, a za nimi  wyróżnienia dla wyróżniających się :). W kooperacji i dzięki przyjaźni polsko-węgierskiej powstał słownik  Lengyel-Magyar-Anglol Szótar, a w nim rozmówki, pozdrowienia, liczby, dni tygodnia, narzędzia, praca, dokumentacja. Tych słów uczyliśmy się każdego dnia i te słowa postanowiliśmy zapisać w formie papierowej. Perełka w rozmówkach a i kilka zwrotów z przymrużeniem oka – odgadniecie? Mikor lesz gulyas? Serdecznie podziękowania dla wszystkich osób – dla całej 20-tki, która tworzyła II turę projektu, w każdym jego dniu, w każdym pomyśle i w każdym działaniu. Dwa tygodnie minęły w mgnieniu oka, zapisując piękne wspomnienia na „dysku pamięci”. Serdeczne Podziękowania dla przyjaciół Węgrów za gościnność, za zaangażowanie, za całokształt dwutygodniowych wrażeń. Duże podziękowania dla całej załogi ze strony polskiej.

Zdjęcia z ostatniego dnia znajdziesz tutaj.

Kószónóm Szombathely

K.G.

♦ ♦ ♦

Lista główna i rezerwowa uczestników stażu na Węgrzech

w dniach 12.02.2018-23.02.2018

Lista uczestników 2018-02-12

Regulamin rekrutacji

Protokół z rekrutacji