Nagroda Literacka Nike 2020

Opublikowano: 2021-02-04 08:42, Numer artykułu: 36104

Zwycięzcą 24. edycji Nagrody Literackiej Nike został Radek Rak. Za najlepszą książkę roku jury uznało jego „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Laureatką Nike Czytelników „Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl została Joanna Gierak-Onoszko.

Zwycięska książka „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” (Wydawnictwo Powergraph) jest nawiązującą do mitologii Galicji powieścią historyczną, której bohaterem jest młody Jakub Szela, przywódca chłopskiego powstania przeciwko szlachcie.

W poprzednich latach to samo wyróżnienie otrzymali Mariusz Szczygieł za zbiór reportaży „Nie ma” (NL „Nike” 2019), Olga Tokarczuk za powieść „Księgi Jakubowe” (NL „Nike” 2015) i za powieść „Bieguni” (NL „Nike” 2008) oraz Jerzy Pilch za powieść „Pod Mocnym Aniołem” (NL „Nike” 2001).

- Ta książka to klechda i jak każda klechda jest triumfem wyobraźni i dotyka twardej rzeczywistości, prawdziwego świata. Snuje historię nie z tej ziemi i jednocześnie opowiada o czymś, co drzemie w realnej historii, w naszej wspólnej podświadomości, w podglebiu języka, którym mówimy – mówił podczas gali o książce Raka Paweł Próchniak, przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike. - Radek Rak świetnie panuje nad słowem, nad różnymi tonacjami polszczyzny, nad jej możliwościami, nad tym, co żyje pośród słów, w przydźwiękach i echach – prawie niesłyszalne. „Baśń o wężowym sercu” jest świadomie staroświecka i zarazem nowocześnie groteskowa – dodał.

Natomiast laureatką nagrody Nike Czytelników „Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl została Joanna Gierak-Onoszko. Jej "27 śmierci Toby'ego Obeda" (Wydawnictwo Dowody na Istnienie) to zbiór opowieści tzw. ocaleńców, czyli potomków rdzennej ludności Kanady, przymusowo wychowywanych przez państwo i Kościół w szkołach z internatami.

- Wbrew pozorom to nie książka o Kanadzie, ale o mechanizmach władzy. O tym, że gdy otwiera się drzwi do wykluczenia, dzieją się rzeczy straszne – mówiła ze sceny Joanna Gierak-Onoszko.

 

Bbliografia: https://www.press.pl/tresc/63465,nagroda-literacka-nike-2020-dla-radka-raka [05.10.2020]