Z kart historii

Technikum Elektroniczne w Zespole Szkół Elektronicznych im. Wojska Polskiego w Bydgoszcz

 

 

mgr inż. Marcin Chabowski  - Dyrektor 

mgr Agnieszka Sumicka        - Wicedyrektor

mgr inż. Zbigniew Smutek     - Wicedyrektor

mgr Dorota Musierowicz        - Wicedyrektor

mgr inż. Zygmunt Jakubiak   - Kierownik Warsztatów

mgr Sławomir Janeczek         - Kierownik Internatu

 

 

Z KART HISTORII SZKOŁY

Dnia 1 września 1968 roku decyzją Ministerstwa Oświaty i Wychowania na bazie ówczesnego Technikum Łączności i Technikum Elektrycznego Kuratorium Okręgu Szkolnego Bydgoskiego powołało Technikum Elektroniczne w Bydgoszczy. W latach 60-tych, w czasie szybkiego rozwoju elektroniki, zaistniała konieczność kształcenia i przygotowania kadry technicznej dla potrzeb przemysłu elektronicznego na terenie Polski Północnej. W sensie prawnym i merytorycznym szkoła istniała, brakowało jednak własnego budynku. Zanim stanął kompleks zabudowań przy ul. Karłowicza, młodzież nasza odbywała zajęcia w gmachu Technikum Mechaniczno – Elektrycznego oraz budynku Szkoły Podstawowej nr 24. Nowo wybudowany gmach szkoły, dopiero 12.10.1969 roku w Święto Wojska Polskiego, powitał młodzież, nauczycieli oraz licznych gości. Wśród nich żołnierzy POW, którzy wybudowali szkołę i dlatego otrzymała ona decyzją Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego imię związane z Wojskiem Polskim.

W latach 70-tych szkoła przechodziła liczne przeobrażenia natury strukturalnej. W latach 1973-74 w związku z wprowadzeniem specjalności elektrycznych szkoła zmieniła nazwę na Technikum Elektryczno-Elektroniczne. Kolejny etap przeobrażeń nastąpił w latach 1976-78, kiedy to decyzją wojewody bydgoskiego, na bazie Technikum Elektryczno-Elektronicznego powołany został Zespół Szkół Elektronicznych, w skład którego weszły:

  • Technikum Elektroniczne,
  • Zasadnicza Szkoła Zawodowa,
  • Zasadnicza Szkoła Łączności dla Pracujących,
  • Policealne Studium Elektroniczne.

 

Od momentu powstania przez kolejne lata funkcję  dyrektora ZSE  pełnili:

  • mgr inż. Józef Jaruszewski (1968-1969)
  • mgr Zdzisław Herman (1969-1984)
  • mgr inż. Andrzej Przeczewski (1984-1997)
  • mgr inż. Roman Wojciechowski (od 1997 – 2019)
  • mgr inż. Piotr Siwka (2019-2024)
  • mgr inż. Marcin Chabowski (od 2024)

 

LATA OBECNE 

Technikum Elektroniczne jest szkołą dla pragnących zdobyć atrakcyjny zawód w poszukiwanych na rynku pracy kwalifikacjach. Daje pełne przygotowanie ogólnokształcące umożliwiające podjęcie nauki na studiach wyższych dowolnego typu. Kształci w zawodach:

  1.  Technik informatyk (w tym klasa mundurowa pod patronatem Wojska Polskiego)
  2.  Technik teleinformatyk (w tym klasa patronacka Politechniki Bydgoskiej)
  3.  Technik elektronik (w tym jeden oddział patronacki Ivy Technology)
  4.  Technik programista (pod patronatem firmy Atos i Eviden)

W tym roku szkoła podpisała porozumienie z Jednostką Wojskową Nr 1190 oraz Regionalnym Centrum Informatyki w Bydgoszczy i po raz pierwszy dokonała  naboru  do klasy wojskowej o profilu informatycznym. Placówka prowadzi efektywną współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami, firmami i organizacjami zawodowymi. Technikum Elektroniczne jest członkiem BYDGOSKIEGO KLASTRA INFORMATYCZNEGO. Praktyki uczniowskie są realizowane w większości znaczących firm bydgoskich. Od wielu lat szkoła współpracuje z firmami: iQor Global Services Poland, Teleplan Polska, Polon-Alfa, Atos oraz Pesa. Dzięki tym kontaktom nasi uczniowie odbywają ciekawe zajęcia specjalizacyjne i praktyki, a nawet płatne wakacyjne staże. W ten sposób po ukończeniu szkoły szybciej znajdują swoje miejsce na rynku pracy.

W szkole uczniowie korzystają z nowoczesnych pracowni zawodowych i laboratoriów, przystosowanych do przeprowadzania egzaminów w wybranych kwalifikacjach, jak również sal dydaktycznych wyposażonych w sprzęt audiowizualny: rzutniki multimedialne, tablice interaktywne, laptopy, telewizory. Szkoła posiada również salę gimnastyczną, siłownię, boiska sportowe, multimedialną bibliotekę oraz internat. Uczniowie ZSE korzystają z szerokiej gamy zajęć dodatkowych np. SKS, Szkolna Orkiestra Dęta, zajęcia z Akademii CISCO. W szkole realizowane są programy współfinansowanego ze środków EFS – obecnie  Projekt EduAkcja w technikach. Od ponad 25 lat w „Elektroniku” działa również szkolna telewizja AjPi TV.

Z historią Technikum Elektronicznego nierozerwalnie związana jest jej największa chluba- Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Od roku 1969 r. zespól bierze udział  w licznych przeglądach, festiwalach i konkursach orkiestr dętych, gdzie zdobywa nagrody i wyróżnienia, w tym I miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych. Od 2006 roku orkiestra współpracuje z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W ubiegłym roku już drugi raz z kolei uzyskała tytuł Bydgoskiej Kulturalnej Marki Oświatowej.

W ciągu swojej 55-letniej działalności Zespół Szkól Elektronicznych odnosił  i odnosi sukcesy na wielu płaszczyznach, co dowodzi najwyższej jakości edukacji. Łączy w piękny sposób tradycję z przyszłością. Szkoła ta jest niekwestionowanym liderem  w regionie. Osiąga wysokie wskaźniki Edukacyjnej Wartości Dodanej. Współpracuje z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi w procesie standaryzacji zadań egzaminacyjnych we wszystkich uczonych w szkole zawodach i przedmiotach maturalnych. Od kilku lat uzyskuje 100% zdawalności egzaminów maturalnych przy jednoczesnych wysokich średnich wynikach z poszczególnych przedmiotów oraz bardzo dobrą zdawalność z egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie.

Szkoła osiąga wiele sukcesów w olimpiadach i konkursach: w Olimpiadzie Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej, Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości,   Olimpiadzie Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej “EUROELEKTRA” i Olimpiadzie Wiedzy Technicznej.

Technikum Elektroniczne w Bydgoszczy od 14 lat znajduje się w czołówce Ogólnopolskiego Rankingu Techników zajmując I miejsce w województwie kujawsko-pomorskim oraz kolejno V, IV, III, IV, III, IV, I, II, X, VI, IV, IV, VI, XVI, X miejsce w kraju i utrzymując prestiżowy tytuł „Złotej Szkoły”.